Home Duivensites.nl Eigen site? Overzicht Nieuws en artikels Contact Nieuwsbrief Agenda  
Duivennieuws, columns en artikels

Overzicht archief, postduiven-nieuws, columns en overige artikels voor en door duivenliefhebbers.

In deze tijd Open printvriendelijke pagina
Ad Schaerlaeckens  11-4-2012
 

In deze tijd vliegen op de meeste plaatsen de jongen weer buiten. Ik heb het idee van meer dan andere jaren vanwege bij bijna iedereen een geslaagde kweek. En in deze tijd komen ook de jaarlijks terugkerende problemen, met name de roofvogel.

NIETS AAN TE DOEN

Ik schreef er ooit eerder over met als eindconclusie dat niets maar dan ook niets die krengen weg houdt behalve, heel waarschijnlijk, kraaien rond je hok. Vroeger schermde men met de zilveren bol maar die hielp geen steek, ni is een cd mode met daarop het geluid van een oehoe, een soort uil.

Maar als dat al helpt is het ook maar voor even. Florian Hendriks liet zich ook verleiden zo”n cd aan te schaffen. Gewoon voor de zekerheid want eigenlijk had hij zelden last van de roofvogel. Maar nu dus wel. “Dat geluid lijkt de roofvogel aan te trekken” merkt hij op met enig sarcasme.

Ik sneed het onderwerp aan op facebook en was verbaasd hoeveel kopzorgen die roofvogel de liefhebbers bezorgt.  Zo is er die Amerikaan die er gek van werd. Hij kocht een huis tussen de bomen waarin kraaien huisden en... sindsdien geen last meer. Maar ik zie vrouw en kinderen al ogen opentrekken als U zegt dat U gaat verhuizen naar een huis tussen de bomen.

Wat je zou kunnen doen is boompjes planten. Maar dan heb je wel een klein probleem. Betekent zo”n 20 jaar of langer voor je er iets aan hebt. Ook dat ze een voorkeur hebben voor bonten is een fabeltje. Bij Kenji S pakte hij één duif. Uitgerekend een zwarte...

NIET VLIEGEN

Jongen die geen meter willen vliegen in deze tijd lijkt ook een telkens terugkerend probleem. Als ze goed eten en ruien niets van aan trekken. Komt vanzelf goed. Ik herinner me nog hoe men van de Koerier in 1993 hier kwam filmen. Op het dak lagen mijn luie jongen te dikkoppen. Ik vond het zo gênant dat ik vroeg dat niet in beeld te brengen. “Kom in het najaar maar een “deel 2” maken over het spel met jongen” zei ik en dat deed Jos Voortman ook.

Nog nooit kwamen ze zo goed! Zonder ook maar enige medicatie. De, vooral beginnende liefhebbers, die nu tegen de koppen kuren om jongen te doen vliegen doen het dus helemaal verkeerd. En kuren tegen Coli uit angst dat ze het zullen krijgen is al even zinloos.

EN GEEL DAN?

Zoals ik al eerder schreef is daarmee iets merkwaardigs aan de hand. Dat is een veel minder groot probleem dan vroeger. Heel lang geleden kreeg ik geen jong groot als niet gekuurd werd. Nu kuur ik helemaal niet meer. 

En jongen die pas gespeend zijn? Dat is inderdaad een kritieke periode vanwege het dicht tegen elkaar kruipen en het vele vocht dat ze verspreiden. Maar als ze verder gezond zijn, niet scherp, geen zure stinkende mest, 's avonds  een vol kropje, dan blijf ik er af. Ik heb overigens wel geelpoeder in huis. Kwestie van op alles voorbereid zijn.

ENTEN

Tegen paramyxo moet geënt worden, dat is bekend. Op welke leeftijd dat het best gebeurt? Dierenartsen verschillen van mening. De een zegt als ze minstens 10 weken oud zijn, de ander zegt “meteen na het spenen” dan heb je minder kans op een uitbraak van Adeno.

Ik weet het ook niet.

Heel vroeger kreeg Jos Wouters Coreman eens paramyxo bij piepers die amper 6 weken oude waren. Kan me voorstellen dat zo”n man wel vroeg ent. Dierenartsen die ergens paramyxo waarnemen moeten dat overigens doorgeven aan het ministerie. Nadien komt op het nieuws dat er ergens weer vogelpest was. Hoe dom kan je zijn.

Overigens wordt het mode minder naar medicijnen te grijpen, een goede ontwikkeling. En als men het doet doen de meeste dat over bevochtigd voer. Prima vanwege amper drinken in de winter en heel veel drinken bij warm weer.

Gevolg is dat ze te veel of te weinig van het medicijn binnenkrijgen en allebei is even slecht. Over het voer ben je zekerder. Van een maatje van het medicijn per liter mag je er 2 maken als je het over het voer geeft.

In tabletvorm is nog beter om zeker te zijn van de juiste dosis maar is bijzonder bewerkelijk.

VERDUISTEREN

De derde week van februari was ik op een feestje (houd er niet zo van) waar een nog beginnende duivenliefhebber aanwezig was. Half zes repte hij zich naar huis want hij moest de duiven donker zetten.

Arme kerel. Dat is in februari nergens voor nodig. Als je begin maart begint is het tijd volop. Vergelijk winterjongen in deze tijd maar eens die wel en niet verduisterd waren. Geen enkel verschil in de rui. Jongen die je vanaf nu speent en die je in het najaar wil spelen moeten wel vanaf het afzetten verduisterd worden. Tien uur daglicht en niet meer is de norm.

Wanneer dat is speelt geen rol. Ik ken kampioenen die vanwege hun werk de verduistering pas tegen de middag opheffen en laat in de avond terug verduisteren. Dat het iets te maken heeft met verliezen of Adeno geloof ik niet. Wij verduisterden 10 jaar eerder dan de Belgen en kenden toen verliezen. Nu verliezen we bijna allemaal veel jongen, verduisterd of niet.

BODEMBEDEKKERS      

Om meer tijd aan andere zaken te kunnen besteden gaan sommigen er toe over een of andere bodembedekker te gebruiken. Best is daar pas in maart mee te beginnen. In de winter met soms dagen lang erg vochtig weer is het minder aangewezen. In Vlaanderen gebruikt men massaal erwten- of bonenstro. Erwtenstro is niet helemaal zonder gevaar, dat schimmelt makkelijk, bonenstro oogt beter, het klit minder aaneen, maar er is moeilijk aan te komen.

Ik heb de beste ervaring met gebroken maïskolven. Het voelt aangenaam warm aan, koelt 's nachts niet af en absorbeert enorm. Ook heel goed is aubiose (hennep vezel) meent kampioen Vereycken Gommers van Schilde. Te verkrijgen in balen van 20 kilo en 20 euro per baal. Het zou vocht tien maal meer opnemen dan stro.

Snippers van beukenhout is ook bruikbaar maar nadeel is dat je het met je schoenen mee het hok uitneemt en het kan schimmelen. Dit is te ondervangen door er lava korrel (kattenkorrels) onder te mengen.

Nederlandse Berry van de Brandt doet dit al jaren en speelt ook al jaren enorm.

 
Wilt u reageren? Stuur dan een email naar de redactie.
 
Zonder nadrukkelijke voorafgaande schriftelijke toestemming van Duivensites.nl is het niet toegestaan materiaal van Duivensites.nl te publiceren, kopieren of reproduceren voor gebruik op uw website of die van iemand anders.
 
<<< Terug
Gebroeders Homma

Nico Jan Koenders

Familie Huizer

Geert Munnik

Theo de Kruijk

IFC Hoogerheide

Super Fondclub G.O.U.

Van Elsacker-Jepsen

Hans de Ruig

P & J Roziers

Johan Hamstra

Cees van Heijst

 
Duiven Nico Pronk al drie keer 1e in groot verband in 2013!
21-5-2013 - Falco Ebben

Het duivenseizoen is pas enkele weken oud, maar de teller bij Nico Pronk van duivensportcentrum P. & P. staat inmiddels al op vijf overwinningen... waarvan drie in groot verband!
lees meer >>

Jacco en Joost de Ridder winnen 6e NPO op eerste dagfondvlucht van 2013
15-5-2013 - Falco Ebben

Op 25 mei barst in Nederland het dagfondseizoen los, maar Afdeling 1/Zeeland '96 vervloog al op 11 mei een eendaagse fondvlucht.
lees meer >>

X-factor
10-5-2013 - Gert Jan Beute

De vluchten zijn nog maar net begonnen en honderden liefhebbers zijn al weer teleurgesteld in de prestaties van hun hok. Soms veel duiven kwijt, soms er compleet onder door (geen duif in de punten). Ik zag al weer uitslagen om van te huilen...
lees meer >>

Ik heb de puzzelstukjes...
9-5-2013 - Rob van Hove

Ik heb mensen onder mijn magnetiseurhanden gehad (tot medio 2010) die uiterlijk straalde van de energie, maar op ijzerniveau zo licht waren als een veertje. Hun magnetisch ijzer was flauw en niet van zins om zich dan ook maar ergens druk over te maken.
lees meer >>

Zegt U het maar.
8-5-2013 - Ad Schaerlaeckens

De Duif van 3 april was niet dik maar wel goed vond ik. Vanwege enkele schitterende reportages.
lees meer >>

Allerlei (3)
29-4-2013 - Peter Boskamp

De afgelopen maand zag ik in de kliniek meerdere jonge duiven met herpesinfecties. Ik heb stellig het idee dat we dit jaar meer klinische gevallen zien dan in de afgelopen jaren. Ik stel sedert 2005 ongeveer een toename vast van de klinische verschijnselen die op de aanwezigheid van het Herpesvirus duiden bij de jonge duiven.
lees meer >>

De kop is er af
26-4-2013 - Gert Jan Beute

De eerste officiële vlucht van het seizoen 2013 hebben we gehad, het werd tijd ook. Door het koude voorjaar was alles wat opgeschoven, konden we niet africhten en begonnen de vluchten dus wat later. Al met al een goede beslissing.
lees meer >>

Te koud… en kruislossingen...
24-4-2013 - Rob van Hove

Je vraagt je soms toch wel af waarom we ons met elkaar zo ontzettend druk maken over de koude wat betreft het lossen van de duiven. Ik bedoel, wie van ons hoor je klagen over de kruislossingen? Terwijl, dit gedoe zoveel duiven het vliegen lastig maakt.
lees meer >>

Fase 1
23-4-2013 - Sjaak Buwalda

Een paar weken terug kwam er op Facebook een anti duivensport filmpje van PETA voorbij, vrij recent gemaakt. Peta is internationaal wat de dierenbescherming in Nederland is. Een aantal van hun mensen waren undercover gegaan in de duivenwereld.
lees meer >>

Zes
18-4-2013 - Ad Schaerlaeckens

Dit is een waar gebeurd verhaal beste lezers. Of bijna waar gebeurd. Alleen de namen van de hoofdrolspelers zijn gefingeerd. Waarom zal blijken...
lees meer >>

De verluchting van het duivenhok (5) (15-4-2013)
Robin Hoedjes (13-4-2013)
Twee nieuwe sites online: Nico Haesen en Marcel van Zanden! (9-4-2013)
Paramyxo (3-4-2013)
Koe bij de horens (2-4-2013)
Slecht weer (29-3-2013)
De week van... (24-3-2013)
Kenji Schmitt laatste veiling op DP seizoen 2012-2013 (21-3-2013)
De week van... (17-3-2013)
Gewoon even gezellig (15-3-2013)
Nu op DreamPigeons: 10 streng geselecteerde jaarlingen van Alfred Strijker (12-3-2013)
Drukte (10-3-2013)
De week van... (10-3-2013)
Misverstanden (8-3-2013)
Wat bij bleef (deel 2 van 2) (7-3-2013)
De week van... (3-3-2013)
Vluchten en luchtwegen (1-3-2013)
De week van... (24-2-2013)
Wat bij bleef (deel 1 van 2) (21-2-2013)
Friese initiatieven leiden tot samenwerking (20-2-2013)
Best gelezen...
 
1 Fase 1 - Sjaak Buwalda
2 Allerlei (3) - Peter Boskamp
3 Te koud… en kruislossingen... - Rob van Hove
4 X-factor - Gert Jan Beute
5 Jacco en Joost de Ridder winnen 6e NPO op eerste dagfondvlucht van 2013 - Falco Ebben
6 Zegt U het maar. - Ad Schaerlaeckens
7 Ik heb de puzzelstukjes... - Rob van Hove
8 Duiven Nico Pronk al drie keer 1e in groot verband in 2013! - Falco Ebben
9 De kop is er af - Gert Jan Beute
 
 
Follow Duivensites.nl on Twitter

 

Ad Schaerlaeckens

Ontdek ook hoe u uw kennis over voeding en training van postduiven kunt verbeteren. De adviezen van Willem Mulder zullen u een andere kijk geven op de verzorging, zodat u ook beter kunt presteren.

Duiven Forum - voor en door duivenliefhebbers, iedereen is welkom!

Duindam Klimaatadvies

Quiko Voeders

Verjaagt honden, katten, vossen, steenmarters, ...

Gezondere duiven door gezond licht!